KTP-kasvatti Vili Nymanin edustama Vilpas kävi hakemassa keskiviikkona Steveco-areenalta sarjapisteet KTP-Basketilta Trey Niemen ensimmäisessä kotiottelussa vihreävalkoisessa paidassa. Arkistokuva: Mikko Mäkelä

KTP-kasvatti Vili Nymanin edustama Vilpas kävi hakemassa keskiviikkona Steveco-areenalta sarjapisteet KTP-Basketilta Trey Niemen ensimmäisessä kotiottelussa vihreävalkoisessa paidassa. Arkistokuva: Mikko Mäkelä

Trey Niemellä ja KTP-Basketilla edessä Uudenkaupungin-reissu - "Lähdetään hakemaan voittoa"

TEKSTI: TIMO KOPAKKALA

Vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi Korisliigassa kaudella 2022-2023 valittu Trey Niemi palaa lauantaina 21.12. entiseen kotisaliinsa, kun KTP-Basket suuntaa kulkunsa Uuteenkaupunkiin Korihaiden vieraaksi. Tuolla kyseisellä kaudella Niemen edustama Korihait jäi runkosarjan jumboksi sijoittuen lopulta 11:nneksi, kun KTP-Basket oli kuudes. Kuluvalla ja viime kaudella (Korihait 5:s, KTP-Basket 9:s) joukkueiden voimasuhteet ovat sarjataulukon mukaan kääntyneet, sillä juuri nyt raitapaidat ovat sarjassa yhdentenätoista ja hailauma kahdeksantena. KTP on kuitenkin tällä kaudella pystynyt kotikentällään Korihait kukistamaan lukemin 79-61. Kannattaa silti muistaa, että marraskuun ensimmäisenä päivänä pelatussa ottelussa KTP-Basketilla oli käytössään neljä ulkomaalaispelaajaa ja Korihailla kolme. Nyt asia on päinvastoin. Korihaiden silloisesta kolmikosta Dravon Mangum- Kaleb Warner- Kruz Perrott-Hunt jatkavat kaksi ensinmainittua ja Perrott-Huntin tilalle on hankittu sekä Wesley Person että Jalen Jackson.

Ensimmäistä kauttaan KTP-Basketia edustava Trey Niemi pystyi vasta viime keskiviikkona tekemään kotidebyyttinsä vihreävalkoisessa peliasussa, kun Vilpas kävi hakemassa sarjapisteet Saloon.

Millainen on yhteenvetosi Vilpas-pelistä?

- Alku oli vaikea. Salo antoi ensimmäisen iskun, mihin me ei oikein osattu vastata. Toisella puoliajalla saimme nostettua intensiteettiä ja pelasimme vähän kovempaa. Voitimme sen puoliajan, mutta ekan puoliskon jälkeen oli vaikea nousta, Sykki-kasvatti Niemi sanoo.

Tampereen Pyrinnöstä KTP-Basketiin viime kauden jälkeen siirtyneen Niemen kausi on ollut vaikea, kun hän loukkasi harjoituskaudella jalkansa.

- Kesällä harjoituksissa loukkasin jalkateräni, kun siihen tuli ns. Jonesin murtuma. Se on ollut vähän hankala, koska toipumiseen meni odotettua pidempään. Olen ollut yhteensä neljä kuukautta sen takia pois. Koska se alue on sellainen, jossa on huono verenkierto, niin toipumisprosessi on kestänyt pidempään, 26-vuotias takamies juttelee.

Miltä on tuntunut taas pelata?

- Nyt kun on pelannut kaksi peliä, olen huomannut, että jalka kestää. Totta kai siinä on jotain tuntemuksia, mutta lääkärin mukaan se on ihan normaalia. Toivottavasti kaikki jatkuu näin. Olen positiivisella mielellä ja on tuntunut tosi hyvältä pelata.

Millaisia muistoja sinulla on Korihait-kaudestasi ja minkälainen joukkue tämän kauden haiparvi on?

- Kausi 2022-2023 oli itseltäni hyvä. Se oli oma break out -seasonini. Sitä on ihan kiva muistella, kun pääsi näyttämään omia taitoja. Joukkueella se oli vähän samanlainen kuin meillä tällä kaudella, kun hävisimme tosi paljon matseja pienellä marginaalilla.

- Nykyinen Korihait on tosi laadukas joukkue. Kokemusta löytyy ja runko on pysynyt suht samana. Uudet vahvistukset (Wesley) Pearson ja (Jalen)Jackson ovat pelanneet Korihaissa aikaisemminkin ja se helpottaa pelaamista. Siitä huolimatta me lähdetään hakemaan voittoa tiedostaen kuitenkin kotijoukkueen vaarallisuuden.

Seisemännettä kauttaan viidennessä seurassaan (Ura-Basket, Vilpas, Korihait, Pyrintö ja KTP-Basket) Korisliigaa pelaava Niemi on ollut tyytyväinen oloonsa KTP-Basketissa, vaikka sarjasijoitus ei tyydytäkään.

- Olen viihtynyt tosi hyvin KTP:ssä. Jätkät ovat ottaneet minut hyvin vastaan heti alusta lähtien ja kun valmentajatkin ovat tuttuja, niin olen pysynyt hyvin kartalla. On ollut hieno nähdä, kun fanit ovat olleet tukena pelistä toiseen ja tsempanneet.

- Miinuksena ovat olleet pienen marginaalin häviöt ja sijoittuminen sarjassa, mutta uskon, että jatkossa ne niukat tappiot käännetään voitoksi ja saadaan vielä tästä loppukaudesta hyvä, Niemi päättää.

Korihait-KTP-Basket. Korisliigan ottelu lauantaina 21.12. Uusikaupunki-areenassa kello 16. Tervemenoa!

Yhteistyökumppanit

2022-09/jako-logo3
2021-09/mm-kotkamills-rgb
2019-05/autosuni-logo
2022-09/footer-filmbutik-logo
2021-03/port-of-haminakotka-logo-1-rivi-rgb
2023-01/satama-areena
2019-05/datagroup
2019-08/eko
2019-05/ankkuri
2019-05/handelbanken
2019-05/kotkalogo
https://www.intersport.se/
2019-05/kymen-sanomat.svg-
2019-05/lahitapiola-kaakkois-suomi-rgb-sininen
2019-05/lamposulku
2019-05/marina-cafe-laituri-led-kuva
2019-05/min-tamminen-logo-02
2019-05/omasp-logotype-cmyk-tm-slogan
2024-09/op-kaakkois-suomi-harmaa-vasen
2021-10/kotkan-energia-vaakalogot-kotkanenergia-rgb-vaaka-logo-vihrea
2019-05/risti-13-lukitustekniikka
2019-05/si
2019-05/steveco
2019-05/taeystuho
2019-05/visilogo
2019-05/sportia-0
2019-10/ekami-tekijo-iden-tekija-logo-mag-1024x512pix-jpg
2020-10/1603295200_stark-logo
2021-06/kso
2021-06/players

Kotisivu & Design by Intendit Web Agency