Darko Mihajlovic: “Toivottavasti olemme oppineet virheistämme”

TEKSTI: TIMO KOPAKKALA

KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovic tapaa monta tuttua Loimaalla perjantaina, kun hän johdattaa suojattinsa Bisonsin kotihalliin. Mihajlovicin alaisuudessa kaksi kertaa ykkösdivisioona A:n mestaruuden vuosina 2021 ja 2023 voittanut Bisons on aloittanut sarjakautensa Korisliigassa tuloksellisesti täsmälleen samalla tavalla kuin KTP-Basketkin eli tappiolla, voitolla ja tappiolla.

Korisliigassa kuudenneksi sijoittunut Bisons ja yhdenneksitoista päätynyt KTP-Basket kohtasivat toisensa viime kaudella kahdesti ja molemmat ottelut päättyivät niukkoihin Bisons-voittoihin. Karhuvuoressa KTP taipui pistein 71-74 ja Loimaan liikuntahallissa 70-76.

 

Vuosina 2020-2023 Loimaalla valmentanut Darko Mihajlovic johdattaa KTP-Basketin Bisonsin vieraaksi perjantaina. Arkistokuva: Mikko Mäkelä

– Bisons on erittäin tuttu joukkue minulle. Moni pelaaja on ollut valmennuksessani ja seuraan siirtyneet Tomas Pihlajamäki ja Onni Mäkynen pelasivat viime kaudella Kotkassa, KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovic hymähtää.

Bisons on kuluvalla kaudella voittanut kotonaan Kauhajoen ja hävinnyt Salossa ja Lahdessa.

Bisonsin tehomiehinä ovat olleet hyökkäyspäässä ja levypallokahinoissa Tevaun Kokko (keskiarvo 20/6) ja Dean Keeler (18/10).

– Se on iso ja monipuolinen joukkue. He ovat saaneet lisää kolmen pisteen heittovoimaa. Viime kauteen verrattuna joukkueessa ei ole yhtään todellista tähtipelaajaa, mutta se pystyy pelaamaan paremmin joukkueena, Mihajlovic sanoo.

KTP on pärjännyt tähän asti erityisen hyvin levypallopelissään, sillä joukkue on sarjan ykköspaikalla levareissa (46 per peli).

Kakkosena KTP on vähiten pisteitä päästäneiden (75) ja vähiten pallonmenetyksiä (10) keränneiden joukkueiden listalla.

– On vielä liian aikaista arvioida tätä kautta. Olemme pelanneet vasta kolme ottelua ja niissä on ollut hyviä ja huonoja jaksoja. Jokainen harjoitus ja peli kehittävät meitä, kun opimme tuntemaan toisemme paremmin. Se on osa prosessia, KTP-luotsi juttelee.

Mihajlovic uskoo joukkueensa toipuneen tiistaisesta niukasta Seagulls-tappiosta.

– Odotan meidän jälleen olevan joukkue, joka haluaa palata takaisin voittojen tielle. Toivottavasti olemme oppineet Helsingin-pelin virheistämme.

Millaiset harjoitukset KTP:llä oli keskiviikkona?

– Meillä oli ohjelmassa vain kevyttä harjoittelua. Katselimme videoklippejä Seagulls-pelistä, teimme heittoharjoituksia ja kävimme läpi hyökkäyskuvioita, joiden kanssa Helsingissä oli välillä hankaluuksia.

Bisons-KTP-Basket. Korisliigan ottelu Loimaan liikuntahallissa perjantaina 17.10. kello 18.30. Tervemenoa!