Darkolla ja Hompalla hyvät muistot Tucker Richardsonista – “Monipuolinen ja järkevä pelaaja”

TEKSTI: TIMO KOPAKKALA

196-senttinen yhdysvaltalaispelaaja Tucker Richardson, 25, on KTP-Basketin neljäs ulkomaalaisvahvistus loppukauden ajan Korisliigassa. Monipuolisena yleispelaajana tunnettu Richardson palaa tuttuun maahan ja sarjaan, sillä hän pelasi kaudella 2023-2024 BC Nokian SM-kultaa voittaneessa joukkueessa.

KTP-Basketin valmentajakaksikko Darko Mihajlovic-Michael Pounds on tyytyväinen Espanjan HLA Alicantesta saapuvaan mieheen.

– Tucker on monipuolinen ja järkevä pelaaja, joka tietää liigamme ja on voittanut mestaruuden täällä. Hän osaa pelata sekä pallon kanssa että ilman ja pystyy puolustamaan useillakin paikoilla. Erittäin hyvä heittäjä, joka pystyy ajamaan myös korille. Muistan hänet Korihait-Nokia-peleistä, kun kohtasimme neljä kertaa sen kauden aikana. Hän jäi mieleen kovana vastustajana,  Mihajlovic sanoo.

– Minullakin on Tuckerista hyvät muistot. Kotkassa hän pelasi kaudella 2023-2024 todella vahvan ottelun, mutta Nokialla saimme hänet kuriin. Olemme kuulleet, että Richardson on erittäin pidetty kaveri joukkueen keskuudessa, Pounds kertoo.

KTP-Basketin valmentajakaksikko Darko Mihajlovic-Michael Pounds sai haluamansa vahvistuksen, kun Tucker Richardson saapuu Kotkaan. Arkistokuva: Mikko Mäkelä

Beon Rileyn  korvaajaksi hankittu Tucker Richardson aloitti kuluvan kauden Espanjan kakkostasolla pelaavassa Alicantessa, joka on tällä hetkellä sarjassa viidentenä.

Miksi Richardson päästettiin lähtemään edellisestä seurastaan?

– Tein huomion, että Richardsonin joukkue alkoi hävitä ja hänen roolinsa oli erilainen kuin aiempina vuosina, joten ei ollut seuran eikä pelaajan kannalta hyödyllistä jatkaa jotain, mikä ei sopinut joukkueeseen. Nämä ovat vain minun huomioitani. Minä tiedän kuitenkin, millainen persoona hän on, KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovic sanoo.

Mitä häneltä odotetaan?

– Odotamme Tuckerin olevan samanlainen pelaaja kuin Nokialla. Tietysti meillä on vähemmän aikaa kuin hänellä Nokialla. Tarvitsemme häntä linkiksi eri pelipaikkojen välillä ja tuomaan monipuolisuutta hyökkäyspäähän, Mihajlocic toteaa.

– Haluamme hänen tuovan lisää joukkueeseemme pallonkäsittelytaitoa, heittotaitoa, johtajuutta ja sitä, että hän pystyy myös tuomaan monipuolisuutta puolutuspeliimme, KTP-Basketin apuvalmentaja Michael Pounds kommentoi.

Milloin Tucker on Kotkassa ja miten joukkue suhtautui tietoon, jonka se sai Kauhajoki-pelin jälkeen?

– Tarkkaa tietoa hänen saapumisajankohdasta ei vielä ole. Joukkue otti tiedon vastaan Tuckerin saapumisesta erittäin positiivisesti, “Homppa” sanoo.

Millainen on KTP-Basketin ohjelma maaottelutauon aikana?

– Kyse on tietenkin levon ja työn yhdistelmästä. Meillä on loukkaantumisia ja viime viikot olemme pelanneet ja harjoitelleet pienellä kokoonpanolla. Se on pelaajille erittäin raskasta.

– Jos haluamme saavuttaa tavoitteemme, olemme yhdessä jonkin aikaa ilman taukoa. Pääpainomme on toipumisessa tästä edellisestä intensiivisestä jaksosta, Mihajlovic päättää.