Lahti Basketballille 33 pistettä upottanut Michael Ertel II oli hurjassa heittovireessä Steveco Areenalla perjantaina. Ensimmäisellä puoliajalla kaikki (!) pelitilanneheittonsa upottanut Ertel löi alkutahdit ja Karhuvuoren yleisö ei voinut kuin haukkoa henkeään. Kahdella voitolla Korisliigakautensa aloittanut KTP-Basket joutui taipumaan huomattavasti energisemmälle vierasjoukkueelle lukemin 84-102 (49-56).
Ensimmäinen ja toinen 10-minuuttinen olivat niin tasaisia kuin olla ja voi. Avauskymppi meni lahtelaisille 28-24 ja toinen 28-25.
Pelin erikoisuus ennen pitkää taukoa oli se, että kummastakin joukkueesta löytyi yksi pelaaja, joka pääsi kaksinumeroisille pisteluvuille ilman ainuttakaan ohiheittoa.
Lahden Michael Ertel oli tappavan tarkka sekä bonuskaaren takaa (5/5) että lähempääkin (4/4). 188-senttinen heittokone takoi 14 minuutissa hurjat 23 pistettä.
KTP:stäkin löytyi heitoissaan erehtymätön pelaaja. Mubashar Ali keräsi kahden pisteen heitoillaan (6/6) ja vaparillaan (1/1) 13 pinnaa.
KTP tuli pitkältä tauolta terävästi ja se nousi seitsemän pisteen taukotappioasemasta nopeassa tahdissa jo pinnan päähän (61-62), mutta rinnalle ja ohi se ei kyennyt enää nousemaan.
Päätöskympille lähdettiin Lahden johtaessa 77-67, eikä KTP kyennyt enää oikeastaan missään vaiheessa nousemaan tosissaan voittotaisteluun.
– Lahti oli huomattavasti parempi. Se oli energisempi, KTP:n päävalmentaja Roope Mäkelä sanoi.
Vaikka Ertel olikin kentän tähti, yhtä ratkaisevaa lahtelaisten voitossa oli sen tiukka puolustuspeli.
– Lahtelaisten puolustus oli aggressiivinen. He pimensivät esimerkiksi tähän asti hyvin pelanneen Slyn, Mäkelä myönsi.
KTP:n ykköspelaaja oli tällä kertaa Roydell Brown. Hän oli joukkueensa paras sekä pinnoissa (25) että levypalloissa (11).
Parhaiten häntä tuki Vili Nyman (14/5).
– Tuntui siltä, että olimme koko ajan puolustuspäässä puoli sekuntia myöhässä. Hattua pitää nostaa Lahdelle tällaiselle energisyydelle. Toivottavasti mekään emme enää ikinä pelaa tällaisella puolustusilmeellä, Nyman jutteli.
KTP-kasvatti on aloittanut kautensa positiivisesti.
– Minulla on nyt oikeastaan ensimmäistä kertaa urallani selvä rooli. Esimerkiksi puolustuspäässä on löytynyt oma rooli. Se on henkisesti helpottavaa, Nyman kommentoi.
Pahiten KTP epäonnistui kolmen pisteen heitoissaan. 20 kolmosesta meni peräti 18 ohi.
Kataja-pelin sankari Brandon Tabbkaan ei tuntunut osuvan millään (1/8).
-Näin se heittäjän maailma välillä menee, erinomaisena kaukoheittäjänä tunnettu Mäkeläkin tiesi.
Lahti upotti kolmosensa lähes 50-prosenttisesti (12/26).
-Tämä oli kolmas pelimme kuuteen päivään. En oikein tykännyt kaikkien pelaajien kehonkielestä, mutta ei tämä nyt kuitenkaan mikään katastrofi ollut. Ilmettä pitää vain saada seuraavaan otteluun paremmaksi, KTP-käskijä sanoi.
KTP-Basket pelaa seuraavan ottelunsa ensi perjantaina 14.10. Tuolloin KTP matkaa Uuteenkaupunkiin Korihaiden vieraaksi.
Ottelu on erityisen mielenkiintoinen sen takia, koska Korihait vilisee entisiä KTP-pelaajia. Viime kaudella KTP:ssä pelanneen Joni Herralan lisäksi Korihaita edustavat myös Bojan Sarcevic, Manuel Barnes ja Mikael Aalto.
KTP.n pisteet/levypallot:
Roydell Brown 25/11, Mubashar Ali 15/8, Vili Nyman 14/5, Brandon Tabb 11/3, Jordan Giles 10/5, Brandon Sly 3/1/7s, Juho-Matti Henttonen 2/3, Joonas Timonen 2/0, Joonas Lehtoranta 2/0.
KTP:n heittotarkkuudet:
2p = 35/59 59,3%
3p = 2/20 10,0%
1p = 8/12 66,7%
Teksti: TIMO KOPAKKALA