KTP-Basketin pelit Korisliigassa jatkuvat tiistaina kotiottelulla Salon Vilpasta vastaan. Ottelu piti alun perin pelata joulukuun lopussa, mutta koronaepidemian torjuntatoimien takia se siirrettiin pelattavaksi myöhemmin.
Ehkä on KTP:n onneksi, että siirrettiin, sillä Vilpas oli vain parisen viikkoa aikaisemmin hakenut tylyn 71-92 -cup-voiton Steveco Areenalta. Tämän vuoden puolella Vilppaalla on mennyt hiukan vaisummin; viimeisestä kolmesta ottelusta on vain yksi voitto.
Pienen poissaolon jälkeen KTP:n penkin päähän palannut päävalmentaja Roope Mäkelä ei ole unohtanut joulukuun kohtaamista.
– Cupissa tuli kunnolla selkään, ja on selvää, että samalla tavalla ei voi nyt pelata. On selvää, että jos halutaan voitosta pelata, niin oma toteutus pitää olla paremmalla tasolla ja muutamia pieniä taktisia muutoksiakin pitää tehdä, Mäkelä toteaa paljastamatta vielä sen tarkemmin, millaisia muutoksia on tulossa.
KTP lähtee kahteen viimeiseen runkosarjaotteluun hyvistä asemista, vain kahden pisteen päässä toisena olevista Seagullsista ja Kouvoista. Vilpas on kuudentena yhden pelin vähemmän pelanneena.
– Olemme sarjataulukkoon erittäin tyytyväisiä, Mäkeläkin sanoo, mutta ei lähde spekuloimaan se enempää.
– Ottelu kerrallaan lähdetään hakemaan voittoa.
Jos Vilpas onkin esiintynyt hieman normaalia vaisummin, arvelee Mäkelä sen olevan väliaikaista.
– Heillä on ollut paljon poissaoloja, mutta Vilpas on materiaaliltaan kova joukkue ja olivathan he Suomen cupin finaalissa. Kevään edetessä Saloon taas kova.
KTP pääsee otteluun muuten parhaalla kokoonpanollaan, mutta Flenard Whitfieldin pelikunto on vielä arvoitus.
Vilpas hävisi lauantaina kovassa nousukunnossa olevalle Tampereen Pyrinnölle kotonaan 74-81. Päävalmentaja Sami Toiviainen oli pelin jälkeen tyytymätön muun muassa levypallopelaamiseen.
– KTP-Basketia vastaan meidän on onnistuttava kolmessa asiassa paremmin kuin edellisissä otteluissa: oman pään levypallopelaamisessa, hyökkäyspään valintojen tekemisessä sekä yleisessä peli-ilmeessä, Toiviainen toteaa basket.fi:n otteluennakossa.
Vilppaan kokoonpanosta puuttuu edelleen tarkkakätinen Mikko Koivisto. Sen sijaan rivissä ovat Jeremiah Wood ja Marcus Lovett Jr., joita kotkalaiset eivät saaneet cupin pelissä kiinni millään. Myös Vilppaan pitämään vauhtiin pitäisi KTP:n löytää nyt purevammat lääkkeet.
TEKSTI: Markku Kumpunen KUVA: Mikko Mäkelä
Kokoonpanot, KTP-Basket: Herrala, Kuukkanen, Nyman, Blair, Lehtoranta, Uotila, King, Brown, Raitanen, Timonen GTD 75%, Whitfield GTD 75 %.
Vilpas: Niemi, Blomgren, Nenonen, Ahonen, Fobbs, Kärkkäinen, Lovett Jr, Laine, Wood, Griffin.
Ottelu pelataan ilman yleisöä.
Ottelu on nähtävissä Ruutu+ -palvelussa.
KTP:n seuraavat ottelut:
KTP-Basket – Salon Vilpas, Steveco Areenalla tiistaina 1.2.2022 kello 18.30
KTP-Basket – Lahti Basketball Steveco Areenalla perjantaina 4.2. kello 18.30
Otteluennakon tarjoaa Kotkan Työterveys Oy