KTP-Basket kohtaa huono-onnisen Lahden

Lahti Energia Areenalla pelataan lauantaina Korisliigan sarjapisteitä, mutta koripalloilu ei ole kaikilla päällimmäisenä mielessä. Myös Kotkassa toivotaan auto-onnettomuudessa loukkaantuneiden pikaista paranemista.

KTP:n ja Lahti Basketballin kohtaamisen Lahti Energia Areenalla lauantaina piti olla ihan tavanomainen Korisliigan runkosarjan ottelu, mutta nyt se on kaikkea muuta. Lahden amerikkalaisvahvistukset joutuivat vajaa viikko sitten pahaan kolariin ja ovat poissa rivistä. LaBa pelaa siis aivan kotimaisin voimin.

Lahden edellinen ottelu BC Nokiaa vastaan siirrettiin onnettomuuden takia viikolla eteenpäin, mutta KTP-peliä lahtelaiset eivät enää halunneet lykätä.

Jos he olisivat sellaisen toiveen esittäneet, niin ilman muuta olisimme suostuneet siihen, KTP Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström vakuuttaa.

Lahtelaiset eivät luonnollisestikaan ole voineet valmistautua ja keskittyä kohtaamiseen mitenkään normaalisti.

Tämä viikko on tuntunut kestäneen ikuisuuden. Se on ollut läpileikkaus tunteisiin. Onnettomuuden ensi kuuleminen – järkytys, pelaajien kunnon selviäminen – helpotus, pelaajien kuntotietojen jatkuva muuttuminen sekä tuntien loppuminen päivästä – turhautuminen, Brandonin Peelin sopimuksen päättyminen – suru. Listaa voisi jatkaa, päävalmentaja Pieti Poikola toteaa Korisliigan otteluennakossa.

Tärkeintä on kaksi asiaa; kaikki ovat hengissä ja pelaajamme salissa ovat olleet ihailtavan keskittyneitä, Poikola jatkaa.

KTP:n päävalmentaja Roope Mäkelä muistuttaa myös asioitten tärkeysjärjestyksestä.

Kaikki sympatiat täältä Kotkasta Lahteen. Hieno seura ja koko lahtelainen korisperhe elää vaikeita aikoja paljon isompien kysymysten kuin koripallon äärellä. Pikaista toipumista kaikille.

Tulevan pelin asetelmia on turha arvuutella, sillä niin paljon Lahden kokoonpano on muuttunut. Lopputuloksen ja pisteiden ohella nyt on kyse paljon muustakin.

Tulemme antamaan lauantaina parhaan version itsestämme, sellaisen, jolla ansaitsemme kaiken sen tuen, jonka olemme saaneet ja saamme meidän kannattajilta.

Haluamme pelaamisellamme osoittaa arvostuksemme ja kiitollisuuden sille, että saamme tehdä tätä työtä terveinä, Poikola toteaa.

Tuen merkitystä korostaa myös Lahti Basketballin toiminnanjohtaja Roope Suonio seuran verkkosivuilla.

Lauantaina kohtaamme KTP:n kotiottelussa. Kentälle astuva joukkue sekä vielä kolarista palautuvat pelaajat tarvitsevat enemmän tukea kuin koskaan. Nyt on aika näyttää, mikä on kotiyleisön voima.

KTP Basket matkustaa Lahteen niskassaan ruma 57–86-tappio Joensuun Katajalle. Kaikki kunnia Katajalle, mutta 57 tehtyä pistettä, etenkin kotiottelussa, on nykykoripallossa todella vähän. Paljon parannettavaa jäi.

Ennen Katajan kohtaamista kotkalaiset pelasivat kolme ja puoli peliä hyvää koripalloa, mutta Joensuuta vastaan otettiin Mäkelän sanojen mukaan ”pitkä loikka väärään suuntaan”.

Mäkelän mukaan Lahdessa onkin aika palata perusasioiden ääreen – heittämiseen, liikkumiseen ja tilankäyttöön.

Liikkumisella Mäkelä tarkoittaa puolustukseen palaamista, joka tiistaina ei ollut tarpeeksi rivakkaa.

Heittäminen ja tilankäyttö taas liittyvät olennaisesti yhteen.

Huono tilankäyttö johti pakotettuihin heittoihin ja huonoihin heitonvalintoihin.

Jos hyökkäysaikaa on muutama sekunti, voi ottaa huonon heitonvalinnan, mutta hyökkäyksen alussa se ei ole sallittua, hän muistuttaa.

Valmentaja luottaa kuitenkin siihen, että puutteita voidaan korjata.

Meillä oli tiistaina hyvä harjoitus, ja ensi viikolla voimme paneutua asioihin syvällisemmin, kun seuraava peli on vasta viikon päästä.

Kokoonpanot, KTP:  pelinumero 3) Richard Williams, 7) Joni Herrala (GTD 50 %), 10) Vili Nyman, 11) Remu Raitanen, 20) Urald King, 21) Markus Rautasalo, 22) Roydell Brown, 24) Flenard Whitfield, 32) Topias Kuukkanen, 40) Joonas Timonen, 44) Joonas Lehtoranta, 45) Emil Uotila. Ei ilmoitettuja poissaoloja, valmentajat Roope Mäkelä ja Juri Heinämäki.

LaBa:  21) Roy Byman 24 vuotta/197 senttiä, laituri, 1) Arttu Saarijärvi 25/200, laituri, 30) Aleksanteri Ahola 26/185, takamies, 6) Henri Ventoniemi 26/207/laituri, 7) Eemi Luukkonen 19/200, laituri, 22) Ville Karvonen 25/199, laituri, 17) Erik Sajantila 20/195, takamies, 47) Ricky Waxlax 22/194, takamies, 4) Robert Bärlund 23/202, laituri. – Sivussa:  3) Admon Gilder, 15) Chris Clarke ja 25) Sherwood Brown. Alkukauden otteluissa pelanneen Brandon Peelin sopimus on purettu. Valmentaja Pieti Poikola.

Lahden ottelut tähän mennessä: Salon Vilpas–LaBa 101–78, LaBa–Lapuan Kobrat 96–84, Kouvot–LaBa 114–88, LaBa–Loimaan Bisons, 89–86, BC Nokia–LaBa siirretty.

Korisliigan lokakuun otteluita:

Lahti Basketball – KTP-Basket Lahti Energia Areenalla lauantaina 23.10.2021 kello 17.00

KTP-Basket – Kauhajoen Karhu Basket Steveco Areenalla perjantaina 29.10.2021 kello 18.30

TEKSTI: Markku Kumpunen KUVA: Mikko Mäkelä

OTTELUENNAKON TARJOAA KOTKAN TYÖTEVEYS OY