
TEKSTI: TIMO KOPAKKALA
KTP-Basketilla on pääsiäissunnuntaina 5.4. pelattavassa viidennessä puolivälieräottelussa Seagullsin isäntänä Steveco-areenalla ensimmäinen tilaisuus katkaista hallitsevan mestarin kausi ja edetä seitsemän vuoden tauon jälkeen Korisliigan semifinaaleihin. Kotkalaisjoukkue johtaa pudotuspelisarjaa otteluvoitoin 3-1 ja mikäli raitapaidat saavat neljännen ja ratkaisevan voittonsa helsinkiläisseurasta, kohtaavat vihreävalkoiset välierissä Joensuun Kataja Basketin.
Mikäli Seagulls pystyy uusimaan viime maanantaisen voittonsa Kotkassa, jatkuu ottelusarja 7.4. Helsingissä. Jos silloinkaan ei kotkalaisvoittoa nähdä, ratkaiseva peli käydään Karhuvuoressa 9.4.
KTP:n ja Seagullsin välinen neljäs puolivälieräpeli päättyi raitapaitojen voittoon pistein 87-85 ailahtelevien vaiheiden jälkeen. Neljänneksien pisteet jakautuivat KTP:n kannalta katsoen seuraavasti: +12, -9, -7, +6.
– Se oli kova ottelu alusta loppuun. Molemmat joukkueet taistelivat, mutta me onnistuimme säilymään paremmin yhtenäisenä joukkueena ja viimeistelimme paremmin ratkaisuhetkillä. Meidän puolustuspelimme ja yhteistyömme ratkaisivat lopulta pelin eduksemme, KTP:lle 27 pistettä heittänyt Jayden Taylor sanoo.
Erityisesti Tayloria on KTP-fanien kiittäminen siitä, että vihreävalkoiset pystyivät nousemaan viimeisellä neljänneksellä 60-64-tappiosemasta voittoon. KTP teki päätösjaksolla 27 pinnaa, joista KTP:n numero 8 mätti 17. Siihen asti yhdysvaltalaispelaaja oli tehnyt 10 pistettä.
Mistä hurja vire löytyi juuri silloin, kun sitä tarvittiinkin?
– Yritin vain pitää fokuksen ja luottaa muihin pelaajiin viimeisellä neljänneksellä. Lisäsimme intensiteettiämme puolustuksessa, joka antoi meille energiaa ja luottamusta hyökkäykseen. Tällaisilla hetkillä täytyy vain pysyä kylmäpäisenä ja astua esiin, kun joukkueesi sitä tarvitsee, KTP:n kolmannen pudotuspelivoiton ratkaisija kertoo.
Taylor on KTP:n pudotuspelipistetilaston kärjessä tehtyään neljässä pelissä (20, 11, 20 ja 27) 78 pistettä (keskiarvo 19,5). Kakkosena on Koen Sapwell 69 pisteellä ja kolmospaikan jakavat sekä Remu Raitanen että Hannes Pöllä 43 pinnalla.
Taylor on luottavainen, että vihreävalkoiset jatkavat siitä mihin jäivät edellisessä kamppailussa.
– Seuraavassa pelissä tulemme olemaan vieläkin enemmän fokusoitunempia ja aggressiivisempia. Yritämme välttää aiemmat virheemme ja aiomme tulla peliin vahvalla energialla. Tavoitteemme on pelata vahvaa joukkuepeliä ja jatkaa kehittymistämme.
KTP:n pistekunkku haluaa kiittää kotijoukkueen kannattajia ja toivoo tukea myös jatkossa.
– Suuret kiitokset kaikille KTP-faneille mahtavasta kannustuksesta. Se merkitsee todella paljon meille. Jatkakaa samaan malliin, niin mekin teemme kentällä parhaamme tehdäksemme teidät tyytyväisiksi, Jayden Taylor sanoo.
KTP-Basket-Seagulls. Korisliigan viides puolivälieräottelu Steveco-areenalla pääsiäissunnuntaina 5.4. kello 17. Tervetuloa!
Otteluennakon tarjoaa Kotkan Asunnot Oy