Jos kolmas kausi Pohjois-Amerikan ammattilaissarjassa tuo koripalloparkettiemme supersankarin Lauri Markkasen (22 vuotta/213 senttiä) uralle uutta nostetta, voinee KTP-Basketissa aloittava Topias Kuukkanenkin (27/187) ottaa siitä sulan hattuunsa. Yhtälailla tuoreen kotkalaisen on kiittäminen NBA-tähteämme, jos heitto kulkee heti korisliigakauden alusta.
Jyväskyläläislähtöiset koripallonuorukaiset viettivät hyvän tovin kesästä kotikulmillaan ja sparrasivat toisiaan omaehtoisissa lajitreeneissä.
– Kävimme muutaman kerran Jyväskylän monitoimitalolla, mutta käytännössä koko kesä meni Kypärämäen koulun salissa. Saimme sinne omat avaimet ja pääsimme harjoittelemaan, kun se vain omaan ohjelmaamme sopi, kertoo Topias Kuukkanen.
Joskus Kuukkasen ja Markkasen seurana oli muitakin pelimiehiä, mutta usein kaverukset vetivät keskenään ”yksi vastaan yksi” -harjoitteita.
– ”Hieman pidemmän” Laurin kanssa sai kyllä hyvää heittotreeniä, kiittelee Kuukkanen, jonka hypäri lähtee tyylipuhtaasti. Sen on pannut merkille muun muassa asiantuntijaraati, joka on käynyt seuraamassa KTP:n kauteen valmistavia harjoituksia Steveco Areenalla.
Chicago Bulls kutsui Markkasen takaisin Ison Veden taakse parisen viikkoa sitten, ja Kuukkanen on ollut Kotkassa elokuun alusta. Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoiden kasvatti oli kotkalaisseuran ensimmäinen ulkopuolinen kiinnitys, kun joukkuetta alettiin kokoamaan SM-pronssijuhlien jälkeen.
”Yksi plus yksi” -vuotinen sopimus julkistettiin kesäkuussa, mutta käytännössä Kuukkasen siirto KTP:hin alkoi tuntua selvältä heti kohta vuodenvaihteen jälkeen.
– Kotkasta minua kyseltiin jo vuosi sitten, mutta silloin vielä katsoin viisaammaksi tarttua Uudenkapungin Korihaiden tarjoukseen, kun siellä oli luvassa vastuuta ja paljon pelejä, kertoo Kuukkanen, jonka keskimääräinen peliaika autokaupungissa oli 24 minuuttia/ottelu.
– Kotkaan oli lopulta helppo tulla, sillä alusta asti tuli sellainen tunne, että minut todella halutaan tänne. Alku ainakin on ollut lupaava. Ilmapiiri on ollut hyvä, ja asiat on hoidettu niin kuin on sovittu, kehuu Kuukkanen.
Keski-Suomen miehen sopeutumista satamakaupunkiin on ollut helpottamassa aiempi tuttavuus KTP:n kapteenin Michael Poundsin kanssa. Heillä on yhteinen pelivuosi Salon Vilppaan ornganisaatiossa kaudelta 2016/17.
– ”Homppa” oli merkittävä osa tätä rekrytointiprosessia, vahvistaa Kuukkanenkin.
Pounds pelasi Vilppaassa vuoden ja Kuukkanen kaksi. Palkintona oli kaksi SM-hopeamitalia. Ensimmäistä vuotta varjosti alkukauden alaraajavamma. Maajoukkuemiesten Teemu Rannikon ja Mikko Koiviston vanavedessä pelillinen roolikaan ei ollut merkittävä, mutta hyväksi opiksi Salon aika Kuukkasen mielestä oli.
– Vilppaassa pääsin kiinni oikeaan harjoitteluun, ja vuodet siellä kehittivät pääkoppaa ja itseäni pelaajaana. Teemun ja Mikon viesti mm. oli, että omia tilastoja tärkeämpää on se, miten joukkue pärjää.
KTP:ssa Topias Kuukkanen toivoo ottavansa uuden askeleen koripalloilijan uralla.
– Se tarkoittaa keitystä pelaajana. Haaveenani on ollut pelata joskus vielä ulkomailla, mutta se ei ole nyt olennaista. Tulevan kauden tavoite olisi se, että saisin mahdollisimman paljon peliaikaa ja vastuuta, ja että joukkue olisi mahdollisimman pitkään mukana keväällä, kun tärkeitä otteluja pelataan, selvittää Kuukkanen.
Monella korisliigaseuralla on joukkueen kokoaminen vielä niin sanotusti vaiheessa, eikä tulevista voimasuhteista voi juurikaan puhua.
– Meilläkin jenkkivalinnat ovat vielä kesken, ja ulkomalaisvahvistukset ovat kuitenkin tässä pelissä keskeisessä roolissa. Salolla tuntuu olevan jo pakka kasassa ja se tullee olemaan taas kova. Helsinki Seagullsilla on kova joukkue ainakin paperilla, ja Kauhajoen Karhu Basket on varmasti hyvä mestaruuden puolustajana, arvioi Kuukkanen varovasti.
Jos ei Topias Kuukkanen olisi koripalloilija, hän pelaisi todennäköisesti jalkapalloa jollain tasolla.
– Futisseurani oli FC Vaajakoski, ja 15-vuotiaana pelasin vielä Keski-Suomen piirijoukkueessa valtakunnallista Pohjola Cupia. Lajivalintani tapahtui sitten tämän jälkeen, kun B-juniorina olisi pitänyt vaihtaa seuraa Vaajakoskelta JJK:hon.
Varhaisempina vuosina Topias Kuukkanen harrasti myös salibandyä, yleisurheilua, painia ja Matti Nykäsenkin innoittamana mäkihyppyä.
– Joskus kymppikesäisenä hyppäsin Laajavuoren K15-mäestä sen 15 metriä, kertoo Kuukkanen pituusennätyksekseen mäessä.
– Kaikista noista lajeista on ollut varmastikin hyötyä myöhempää urheilu-uraa ajatellen. Ne ovat kohentaneet kimmoisuutta, jalkatekniikkaa ja koordinaatiokykyä.
Topias Kuukkanen on urheilullisesta perheestä, eikä tuo lopullinen lajivalinta mikään yllätys ole. 15-vuotiaan Kerttu-siskon laji on joukkuevoimistelu, mutta kaikki muut ovat pelanneet koripalloa – äiti Helkkykin.
– Isäni Tapani (58) pelasi Jouko Heikkisen ja Petteri Niemisen tavoin HoNsU:n ensimmäisessä SM-sarjajoukkueessa kaudella 1984/85, ja vanhemmalla veljelläni Tatulla (33) on takavuosilta tuntumaa nuorten SM-peleistä. Juniori Tiitus (18) oli viime kaudella 19-vuotiaiden SM-sarjan parhaita pistemiehiä Lehtorannan Jannen ja Hannikaisen Eeron rinnalla. Tiituksella on kyllä taitoa, ja nyt tarvittaisiin vielä ripaus lisää kunnianhimoa. Ura jatkuu divari-A:ssa Jyväskylän JBAssa, Topias kertoo.
Topias Kuukkanen on opiskellut liiketaloutta Turun ammattikorkeakoulussa kolme vuotta. Luvut ovat loppusuoralla, ja maalissa odottavat tradenomin paperit.
– Opiskelu ja urheilu pikemminkin täydentävät toisiaan kuin ovat toisilleen haitaksi. Pelien ja harjoitusten välillä on muutakin ajateltavaa, tähdentää Kuukkanen.
Seuran vaihto pakotti Kuukkasen vaihtamaan jälleen kerran myös maisemaa, mutta Jyväskylään koripallotyöläisellä säilyvät yhä edelleenkin vahvat siteet. Tyttöystävä Riikka työskentelee siellä, ja pariskunnan yhteinen koti on Jyväskylän osoitteessa.
Topias Kuukkanen on urheilun suhteen kaikkiruokainen, ja melkein kaikki mitä televisio tarjoaa, kelpaa. Englannin Valioliiga on kuitenkin numero 1, ja mies kyllä tietää, kuka on sarjan kuumin pelaaja nyt.
– No Norwichin Teemu Pukki tietysti. Oma suosikkijoukkueeni on jo pitkään ollut Manchester City, selvittää Kuukkanen ja kertoo, että englantilaisjalkapallo herättää KTP:n koripalloilijoiden keskuudessa kivaa pöhinää.
– Hompan kanssa kinasteltiin jo Salon aikoina, mikä porukka on paras. Poundsin suosikki on Chelsea. Harmi vain, että Michaelille tulee taas pitkä talvi, kun Chelsea ei pärjää tälläkään kaudella Citylle, ampuilee Manchester-fani.
Topias Kuukkanen
Ikä/pituus: 27/187
Kasvattajaseura: Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat, Jyväskylä
Saavutukset, aikuiset: SM-hopeaa 2016/17 ja 2017/18 (Salon Vilpas), nuoret: 19-vuotiaiden SM-pronssia 2008/09 (HoNsU)
Korisliigassa toistaiseksi 72 ottelua. Otteluja divisioona-A:ssa: 126 (HoNsU, BC Jyväskylä, Säynätsalon Riento, Forssan Koripojat), divisioona-B:ssä: 6 (Perniön Urheilijat)
Korisliigakauden 2018/19 tilastoja: 8,0 pistettä/2,4 levypalloa/1,3 syöttöä/1,0 riistoa per ottelu. Kakkosten osumatarkkuus 46, kolmosten 32, vapaaheittojen 72 prosenttia. Kuukkanen oli mukana 38 liigapelissä (max. 40), ja keskimääräinen peliaika oli 24,07 minuuttia.
Korisliigan piste-ennätys marraskuulta 2018 Korihait-Kaarinan Ura Basket-pelistä (90-108); 26 pinnaa.
KTP-Basketin sopimuspelaajat 24.8.2019: Eldar Skamo (32/198), Michael Pounds (30/189), Topias Kuukkanen (27/187), Joonas Lehtoranta (25/194), Markus Rautasalo (19/180), Okko Ailio (19/197), Janne Lehtoranta (18/190), Eero Hannikainen (18/190), valmentajat: Tomi Kaminen, Sauli Lanki, Harri Laine.
TEKSTI ja KUVA: Matti Järvinen