TEKSTI: TIMO KOPAKKALA
KTP-Basketin Korisliigakausi 2025-2026 jatkuu Aleksis Kiven päivänä, perjantaina 10.10., kun Tampereen Pyrintö saapuu Steveco-areenalle. Molemmat joukkueet aloittivat kautensa niukalla tappiolla. Kotkalaiset taipuivat kotonaan Kataja-Basketille 74-77 ja Pyrintö lähes samoin lukemin 74-78 Kauhajoen Karhu-Basketin kotisalissa. Keskiviikkona Pyrintö kuitenkin otti voiton, kun se löi kotikentällään Lahti Basketballin 109-77. Viime kaudella seitsemänneksi sijoittunut Pyrintö oli KTP-Basketia parempi keskinäisissä peleissä otteluvoitoin 3-1.
KTP-Basketin kokoonpanossa saatetaan Pyrintö-ottelussa nähdä ensimmäistä kertaa kotikentällä myös Beon Riley, joka ei pystynyt avauskierroksella vielä pelaamaan loukkaannuttuaan peliä edeltävänä päivänä harjoituksissa.
KTP-Basketin kotiavaus Katajaa vastaan kulki isäntien hallinnassa 32 minuuttia, kunnes kotijoukkueen peli alkoi tökkiä ja vieraille onnistui lähes kaikki.
Millaisen yhteenvedon teet ensimmäisestä pelistä, KTP-Basketin valmennuksesta yhdessä päävalmentaja Darko Mihajlovicin kanssa huolehtiva Michael Pounds?
– Kataja-peli oli totta kai pettymys. Otteissamme oli jotain hyvää ja jotain huonoa, kuten missä tahansa pelissä.
KTP-Basketin hyökkäyspään tehot jakautuivat tasaisesti avauspelissä, kun Tuomas Hirvonen ja D´Marco Dunn heittivät 15 pistettä mieheen ja Aaron Carver 14.
Miten alkuviikon harjoitukset ovat menneet?
– Treenit ovat tehneet meille hyvää. Jätkistä näkee heidän halunsa päästä pikimmiten takaisin pelikentälle.
Vihreävalkoisten sarjakauden toiseksi vastustajaksi saapuvan Pyrinnön tehomiehet Kauhajoella olivat Jared Billups (21/8), Topias Jokela (12/3) ja Ahren Freeman (11/12).
Lahtea vastaan Freeman (30/6), Billups (17/10) ja Jokela (16/6) olivat jälleen tamperelaisjoukkueen tehokkaimmat pelaajat.
– Pyrintö on yksi Korisliigan fyysisimmistä joukkueista. Pallonpaine on kova ja sisäpeli fyysistä. Meidän pitää pystyä vastaamaan siihen, Pounds toteaa.
Pelaako Riley?
Suurin mielenkiinto KTP-Basket-Pyrintö -ottelussa kohdistuu luonnollisesti 198-senttiseen ja 24-vuotiaaseen Beon Rileyyn, joka ei vielä Karhuvuoren urheilutalossa ole tositoimissa ollut.
Laitahyökkääjän tontille kaavailtu Riley oli tiistaina mukana KTP-Basketin yleisölle avoimissa harjoituksissa.
– Katsotaan vielä, miten loppuviikon harjoitukset menevät ja torstaina tehdään lopullinen päätös, Pounds kertoo.
Minkälainen KTP-Basket kentällä nähdään perjantaina?
– Toivottavasti nälkäinen ja voitontahtoinen, Pounds päättää.
KTP-Basket-Pyrintö. Korisliigan ottelu perjantaina 10.10. Steveco-areenalla kello 18.30. Tervetuloa!