
TEKSTI: TIMO KOPAKKALA
Salon Vilpas porskuttaa Korisliigan kärjessä puhtaalla pelillä. KTP-Basket teki perjantaina Salohallissa sen minkä pystyi, mutta Vilpas otti kuudennen peräkkäisen voittonsa lukemin 89-78 (51-43). KTP-Basketin kausi on alkanut kahdella voitolla ja neljällä tappiolla.
– Ensimmäinen puoliaika oli täysin Vilppaan. He tulivat peliin paljon paremmalla energialla ja fyysisyydellä. Jokainen skriini osui. Emme pystyneet reagoimaan ajoissa ja olimme kaikessa jäljessä.
– Toisella puoliajalla pystyimme lisäämään puolustusintensiteettiämme ja pakottamaan Salon pelaamaan enemmän viisi vastaan viisi -puolikenttäkoripalloa. Niillä hetkillä näytimme hyvältä, mutta pelin ja kolmannen neljänneksen alussa Vilppaan hankkima etulyöntiasema oli liian suuri takaisin saatavaksi, KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovic sanoi.
Avauskymppi alkoi pisteputkilla: 0-3, 15-0, 0-7 ja 6-0. Lukemien 21-10 jälkeen koreja tehtiin vuorotahtiin ja ensimmäisellä tauolla ilman Samu Adleria pelannut Vilpas johti 29-19.
Toisen neljänneksen puolivälissä kotijoukkue johti 44-31, mutta KTP-Basket onnistui kaventamaan eron pitkään taukoon mennessä kahdeksaan pinnaan.
– Eroa tuli heti tyrmäysalun jälkeen. Pelivalmiutemme ei ollut sellaista mitä piti. Toisessa erässä päästiin pelaamaan omaa tempoa ja pelattin itsemme takaisin peliin, Vilppaassa kaudella 2016-2017 SM-hopeaa saavuttanut KTP-Basketin valmentaja Michael Pounds totesi.
Toinen puoliaika säilyi suhteellisen tasaisena lukemiin 60-50 asti, mutta kun Vilpas veti neljässä minuutissa 10-0-putken, ei voittajasta ollut enää epäselvyyttä.
– Toisen puoliajan alku oli jälleen murheellinen. Ero kasvoi sen verran isoksi, että sen kuromiseen ei vain riittänyt bensaa. Ei päästy oikein iskuetäisyydelle, Pounds kertoi.
KTP-Basketin häviämistä “vain” 11:llä pisteellä puhtaan pelin sarjajohtajalle vieraskentällä ei voi huonona suorituksena pitää, sillä Vilpas oli tähän asti tehnyt 104 pistettä per ottelu ja voittanut pelinsä keskimäärin 22 pinnalla. Hyvää oli myös KTP-Basketin vähäinen pallonmenetysten määrä (7).
Totuus on kuitenkin se, että KTP-Basket ei taistellut oikeastaan missään vaiheessa tosissaan voitosta. Levypallotilaston kärkijoukkue sai nyt luovuttaa ykköspaikan Vilppaalle, kun kotijoukkue vei irtopallot 47-35.
– Tällä hetkellä Vilpas on meitä parempi. Meidän on työskenneltävä tiettyjen yksityiskohtien ja perusasioiden toteuttamisen parissa, jos haluamme olla kilpailukykyisiä liigamme korkean tason joukkueiden kanssa, KTP-Basketin päävalmentaja Darko Mihajlovic tiivisti.
KTP-Basketista löytyi Salossa neljä kaksinumeroisille pisteluvuille päässyttä pelaajaa; Koen Sapwell (18), D´Marco Dunn (14), Joona Tuomala (13) ja Hannes Pöllä (12). Levypalloja napsi taas eniten Aaron Carver (9) ja korisyöttöjä antoi useimmin totutusti Tuomas Hirvonen (6).
– Oli tunne, että oltiin koko ajan ottava osapuoli. Ei päästy pelin päälle. Vilppaan intensiteettitaso oli koko pelin paljon kovempi kuin meillä, Tuomala jutteli Ruudun haastattelussa.
Tuomala upotti Salossa puolet kolmosistaan (3/6), mutta ei ole hänellä kuten ei koko joukkueellakaan tarkkuus ollut parhaimmillaan tällä kaudella. Tuomalan koko kauden kolmosprosentti (11/36) on sama kuin hänen pelinumeronsa (31). Vapaaheitot KTP-kasvatti on heittänyt lähes erehtymättömästi (13/14).
– Ollaan heitetty koko kausi, edellistä peliä lukuun ottamatta, aika huonosti. Meillä on parempia heittäjiä kuin mikä meidän joukkueen kolmosprosentti on. Meille ei tule tarpeeksi helppoja heittoja. Joutuu ottamaan aika paljon kättä vastaan heittoja. Sen takia se prosentti on vähän huono, Tuomala sanoi.
Vilppaan paras pistemies oli 16 pinnaa tehnyt Claudell Harris, mutta tarkkuus ei päätä huimannut (pelitilanneheitot 6/22).
KTP-Basketin seuraava ottelu on ensi perjantaina 31.10., jolloin Kauhajoen Karhubasket saapuu Steveco-areenalle.
KTP-Basketin pisteet/levypallot:
Koen Sapwell 18/0, D`Marco Dunn 14/5, Joona Tuomala 13/2, Hannes Pöllä 12/6, Jesper Granlund 8/3, Tuomas Hirvonen 6/4/6s, Aaron Carver 4/9, Beon Riley 3/4.
KTP-Basketin heittotarkkuudet:
2p 22/45 = 48%
3p 7/24 = 29%
1p 13/15 = 86%
Otteluraportin tarjoaa Kotkan Asunnot Oy